Bylo, nebylo… Pohádka o hradišti na Semíně
Spolek Zefyrin za podpory Lepařova gymnázia v Jičíně a autodopravní společnosti Greenlog s.r.o. si vás dovolují pozvat na přednášku archeologa a ředitele Muzea Českého ráje v Turnově PhDr. Jana Prostředníka, Ph.D.

Necelé dva kilometry od hradu Trosky se nad Podtroseckými rybníky vypíná téměř plochá výrazná ostrožna o výměře 180 ha, která již jedno století láká nejenom archeology, ale i znalce a milovníky regionální historie. Již samotný objevitel této lokality, amatérský archeolog, rodák z Horního Lochova u Jičína a středoškolský pedagog Josef Haken označil ostrožnu za „hradiště lužické, slovanské či obojí. I nemalé keltické město by zde mělo dosti místa…“.
Co však do počátku 90. let 20. století stále chybělo, byly archeologické nálezy, které by pomohly tuto potenciální lokalitu datovat. Vše změnil archeologický výzkum, který na „valu“ ohraničujícím ostrožnu od východu realizovali v roce 1993 archeologové Jiří Waldhauser a Michal Lutovský. Z východního předpolí tohoto valu byly získány zlomky keramiky z mladší doby železné a také radiokarbonové datum z 6. až 2. století př. n. l. Těchto několik střepů, které sice nepocházely z plochy ostrožny, se stalo pro odborníka na Kelty Jiřího Waldhausera jasným důkazem pro interpretaci semínského plató jako „velkého plošně předimenzovaného opevnění z mladšího průběhu doby laténské“, které mohlo plnit refugiální a možná také sakrální funkci.
Tato divoká hypotéza však rozhodně nebyla přijata celou archeologickou obcí s nadšením. Zvláště archeolog a přední odborník na archeologii Českého ráje PhDr. Jan Prostředník, Ph.D. se proti této interpretaci důrazně vymezil, čímž odstartoval mnoho let trvající spor. Ten byl nakonec rozřešen i díky těsné interdisciplinární spolupráci řady odborníků z oblasti historických a přírodních věd. V pátek 25. dubna 2025 se tak budete moci seznámit s celou řadou nových, velmi zajímavých a střízlivých argumentů, které tuto hypotézu o keltském hradišti či dokonce oppidu opravdu nepodporují.
Ale protože „největší laténské hradiště ve střední Evropě“ je podstatně lépe komerčně využitelné jako marketinkový produkt než ono velké ostrožnovité plató se zajímavým geologickým vývojem, novověkými agrárními terasami a zídkami částečně zakrytými zeminou, svazky zaniklých cest a stopami po těžbě železivců, byla za účelem kasírování turistů na Semíně vystavěna fiktivní replika keltského opevnění, které tu nikdy nestálo. Proto se na internetu můžete dočíst o největším keltském hradišti v Čechách...
Chcete-li vědět, jak je to se Semínem doopravdy, a slyšet řadu zajímavých informací, které doposud figurovaly pouze ve vědecké literatuře, pak byste si rozhodně neměli nechat ujít přednášku bezesporu největšího odborníka na archeologii Českého ráje, PhDr. Jana Prostředníka, Ph.D., příznačně nazvanou „Bylo, nebylo… Pohádka o hradišti na Semíně“, která odezní v pátek 25. dubna 2025 v 18:00 hod. v aule Lepařova gymnázia v Jičíně.
Informace
Aula Lepařova gymnázia