Lipová alej směrem k Valdické kartouze
Procházka Jičínem

Infopanel č. 6 - Barokní komponovaná krajina

Oblíbené

Nejvýznamnější architektonické památky z Valdštejnovy doby nestojí v Jičíně a jeho okolí nahodile, ale tvoří unikátní krajinný celek, který nazýváme Barokní komponovaná krajina.

Barokní komponovaná krajina

Přestože Albrecht z Valdštejna nestačil ani zdaleka dokončit své stavební záměry, stihl spolu s přizvanými italskými architekty vtisknout okolí Jičína důmyslný plán, propojující stavby a krajinné prvky v jeden velký geometrický obraz. Krajinu mezi vrchem Veliš, městem Jičínem a obcí Valdice dodnes protíná sedmikilometrová geometricky přesná linie, na které se nacházejí významné stavby.
Hrad na vrchu Veliš měl sloužit jako bezpečné útočiště v případě ohrožení. Pokud by se navíc podařil záměr vybudovat na jeho úpatí františkánský klášter, stal by se zároveň i útočištěm duchovním. 
V polovině pomyslné přímky se nachází Valdštejnský zámek s kostelem sv. Jakuba Většího jakožto ústřední správní centrum rozhodující o světských i církevních záležitostech. 
Centrum města s letohrádkem Lodžie spojuje lipová alej, která podtrhuje celou linii. Valdštejnská lodžie měla sloužit jako prostředí neformálních setkání, rozptýlení a bezstarostné zábavy. 
Osu pak ukončuje kartuziánský klášter ve Valdicích, kde Valdštejn plánoval naleznout místo svého posledního odpočinku a konečného smíření. Dnes je zde věznice.

Lipová alej

U Jičína rostou lípy, jež trojitou širokou alejí vedou z města k vévodově zahradě. Je to dílo tak ušlechtilé, že mu v celých Čechách, ba ani v sousedních zemích nenalezneš nic rovného. 

Balbín, Bohuslav.
Miscellanea historica regni Bohemiae - Rozmanitosti z hitorie Království českého

Jičínská lipová alej je unikátní přírodní památkou a nejstarším lipovým stromořadím v republice. Téměř dva kilometry dlouhá alej vás z centra Jičína zavede až k Valdštejnské lodžii. Čtyřřadé stromořadí je orientováno tak, že v den letního slunovratu na jednom jeho konci slunce vychází a v den zimního slunovratu zapadá na tom druhém.  Lipová alej je součástí Valdštejnovy barokní komponované kraji. 
Původně alej čítala více než 1100 lip malolistých, dnes jich zde nalezneme kolem 900. Tyto stromy však nejsou původní, z doby Valdštejna, neboť alej byla průběžně obnovována dosazováním. Průměrné stáří stromů je okolo 100 let.
Legenda praví, že při zakládání aleje asistovalo vojsko a celé stromořadí bylo zasazeno najednou, na pouhé tři výstřely – na první výstřel vojáci vyhloubili díry, na druhý zasadili stromy a při třetím výstřelu stromy zasypali. 
Na začátku lipové aleje stával od roku 1906 pomník Karla Havlíčka Borovského, který byl za nacistické okupace odstraněn a po válce navrácen do parčíku vedle aleje, asi 200 metrů od místa původní instalace. Po válce na začátku lipové aleje krátký čas postával v nadživotní velikosti provedený Josif V. Stalin, kterého v době normalizace nahradil prostý komunistický symbol srpu a kladiva. Později se ještě uvažovalo nad sochou Albrechta Valdštejna, ta ale byla nakonec umístěna na nádvoří Valdštejnského zámku.
Alej je útočištěm evropsky chráněného brouka páchníka hnědého, který je na seznamu ohrožených živočichů.