Jičín_Valdštejnská lodžie
Procházka Jičínem

Infopanel č. 7 - Valdštejnská lodžie

Oblíbené

Až do začátku 17. století bývala na úpatí vrchu Zebín pouze obora. Albrecht z Valdštejna se ale rozhodl nechat si tu vybudovat reprezentativní příměstské sídlo. Stavba rozsáhlého areálu byla zahájena v roce 1627. Dominantním prvkem celého komplexu je monumentální stavba samotné Lodžie, v přední části sloužící jako sala terrena, v zadní části nabízející komfort příměstské vily. 

Za samotným letohrádkem se nachází čestný dvůr, využívaný původně jako hospodářské zázemí. Před Lodžií se potom nachází rozsáhlé zahrady. Měly být geometricky uspořádané a vybavené nejrůznějšími prvky manýristické i raně barokní zahradní architektury. Nacházet se tu zřejmě měly fontány, grotty nebo velký bazén. Lodžie leží na ose Valdštejnovy barokní komponované krajiny.
Areál valdického casina, jak ho sám Valdštejn nejčastěji jmenoval, měl skýtat klidné útočiště pro vévodův odpočinek, ale i nabízet reprezentativní prostory pro neformální jednání či pořádání barokních slavností. Podobně jako celá řada dalších valdštejnských staveb na Jičínsku však nebyla Lodžie nikdy dokončena. Po Valdštejnově smrti zůstal celý objekt na dlouhou dobu prakticky opuštěný.
Na přelomu 18. a 19. století byla Lodžie na příkaz Ferdinanda Trauttmansdorffa  částečně dokončena a přetvořena na klasicistní letohrádek. Svůj moment slávy si památka prožila v roce 1813, kdy se zde konaly velké oslavy na počest císaře Františka I., který v tu dobu pobýval v Jičíně při jednáních o vzniku protinapoleonské koalice.
Trauttmansdorffové komplex ale příliš nevyužívali, celý objekt brzy začal opět pustnout a chátrat. Nakonec jej ve 30. letech minulého století odprodali městu Jičínu. Projekt záchranné rekonstrukce narušila 2. světová válka. Po ní památka sloužila k nejrůznějším účelům, dokonce i jako sociální bydlení nebo skladiště. 
Do porevolučních let vstoupila Lodžie v havarijním stavu a vedly se dlouhé debaty o jejím dalším směřování. Zahraniční investor dokonce přišel s megalomanským plánem celé okolí přestavět na zábavní park Valdštejnland. Nakonec zvítězila cesta postupné, do dnešních dní pokračující rekonstrukce, která umožnila tuto významnou barokní památku znovu otevřít veřejnosti. 
Provozovatelem památky je od r. 2014 Valdštejnské imaginárium z. ú. Lodžie se od té doby stala centrem alternativní kultury s celorepublikovým renomé. 
Přilehlý park Libosad se stal oblíbeným cílem procházek, návštěvníci tu mohou navštívit poustevníka v umělé jeskyni, vystoupit na terasu Lodžie, ale také se mohou občerstvit v kavárně a nechat se okouzlit géniem loci.

Informace