Oblíbené

Markvartici a jejich místo v dějinách přemyslovských Čech

Start

Spolek Zefyrin za podpory Lepařova gymnázia v Jičíně si vás dovoluje pozvat na přednášku spojenou s autogramiádou, kterou přednese český historik a přední odborník na problematiku rané šlechty a terénní výzkum historických komunikací PhDr. Jiří Zoul Sajbt.

Markvartici

Texty k historii Jičínska a zejména k historii zdejších hradů opakovaně skloňují jména příslušníků šlechtických rodů Valdštejnů, Lemberků nebo Vartmberků, jež mají společný původ v rozrodu starobylého českého šlechtického rodu Markvarticů. Nahlédnout do genealogicko-historických souvislostí ale bývá pro čtenáře tvrdý oříšek, málokdo se v příbuzenských vazbách a liniích šlechtických rodů orientuje a téměř nikdo si za šlechtickými predikáty a údaji o jejich majetkových državách nedokáže představit jasný, plastický a srozumitelný obraz vývoje osídlení daného území. Pokud máte historii Jičínska rádi a potýkáte se s tímto problémem, potom byste si rozhodně měli udělat čas v pátek 14. února 2025.

Hostem bude český historik Jiří Zoul Sajbt, přední odborník na problematiku rané šlechty a terénní výzkum historických komunikací, s nímž jste se již mohli v minulosti setkat při objasňování historických počátků městečka Železnice a středověkého hradu na vrchu Železný. Jiří Zoul Sajbt vydal koncem loňského roku zásadní monografii „Markvartici a jejich místo v dějinách přemyslovských Čech“, v níž se detailně věnuje prvním pěti písemně doloženým generacím Markvarticů a vývoji jejich majetkových držav. A právě obsah jeho nové knihy, která je již téměř rozebrána, bude obsahem naší přednášky. Posluchačům mimo jiné srozumitelně a přehledně osvětlí rodové dělení Markvarticů, během něhož se z rozrůstající rodiny postupně vydělilo mnoho známých šlechtických rodů.

Zvláštní pozornost bude přirozeně věnována Jičínsku, kde příslušníci lemberské větve Markvarticů založili na přelomu 13. a 14. století hrad Bradlec. Ve stejné době vznikl nedaleko i hrad Kumburk, jenž byl snad zakladatelským počinem rotštejnské větve Markvarticů, nikoliv vartmberské, jak se doposud uvádělo. Jiří Zoul Sajbt posluchačům předestře nejen obraz rozrůstání majetkové držby Markvarticů na Jičínsku, ale osvětlí též praktické aspekty a širší souvislosti založení jmenovaných hradů. Kumburk i Bradlec totiž byly založeny mimo jiné v silném vztahu k nadregionálním obchodním stezkám, z nichž jedna přicházela na Jičínsko ze středního Polabí, směřovala přes Robousy kolem Valdic na Klepandu a dále do Nové Vsi nad Popelkou. Druhá komunikace přicházela z Mladoboleslavska a přes Prachovské skály (!) směřovala kolem hradu Brada k vrchu Zebín a skrze Železnici pod Bradlec, odkud pokračovala podél hradu Kumburku na Starou Paku, hrad Levín a dále do Hostinného. Nečekaně tak před námi vyvstává dosud netušená soustava rozcestí mezi Bradlecem a Kumburkem, na němž se střetávaly dálkové komunikace z Lužice do východních Čech, z Mladoboleslavska do jižního Podkrkonoší a ze středního Polabí přes Jilemnici do Slezska.

V pátek 14. února 2025 tak budete mít od 18:00 hod. v prostorách auly Lepařova gymnázia jedinečnou příležitost seznámit se s počátky slavného rodu Markvarticů a porozumět středověkému osídlení Jičínska ve zcela nových a srozumitelných souvislostech. A také si budete moci nechat od autora podepsat jeho knihu, která by rozhodně neměla chybět v knihovničce žádného vážného zájemce o historii. Nenechte si tuto výjimečnou příležitost ujít!

 

Informace

Místo

Aula Lepařova gymnázia

Datum
Začátek
GPS
50.4391144N, 15.3519028E

Mohlo by vás zajímat

Zpěv a hudba v biografu. .
Dramatizace úspěšné stejnojmenné prózy spisovatelky Ireny Douskové.
První dáma českého soulu, ostravská rodačka, skvělá zpěvačka, pianistka a skladatelka – to je Marie Rottrová!
Pořad, ve kterém se diváci budou moci setkat s jedinečným a nezaměnitelným humorem Z. Izera. Jako vždy přijdou na řadu oblíbené zábavné scénky, parodie či mnoho skvělých vtipů.