Rumcajs s Mankou a vodník

Pohádkové příběhy Václava Čtvrtka

Oblíbené

Když se řekne Jičín, mnoho z vás si jistě vybaví slavného loupežníka Rumcajse. Aby taky ne! Příběh poctivého ševce a poté neméně poctivého loupežníka se odehrává právě v Jičíně a v nedalekém lese Řáholci. Václav Čtvrtek ale do Jičína zasadil více svých pohádek. Příběhy o vodnících, ševcích nebo třeba známém formanu Šejtročkovi se odehrávají právě u nás v Jičíně.

Loupežník Rumcajs

Pohádkové postavičky Rumcajse, Manky a Cipíska už více jak 50 let neodmyslitelně patří k městu Jičínu. Není tak divu, že ve městě i nejbližším okolí se nachází mnoho míst spojených s touto loupežnickou rodinou. V letních měsících je dokonce možné Rumcajse s Mankou potkat. Procházejí se po městě, někdy vystoupají na Valdickou bránu, kde se kochají výhledem a kontrolují Cipíska, který si hraje v Řáholci. Příběhy o Rumcajsovi, Mance a Cipískovi napsal známý český pohádkový spisovatel Václav Čtvrtek. Podobu jim vtiskl Radek Pilař.

Jak ševci zvedli vojnu pro červenou sukni

Rumcajs nebyl jediný známý švec v Jičíně, boty zde spravoval i švec Kuba. V pohádkách o ševci Kubovi a jeho milé Stázině Jak ševci zvedli vojnu pro červenou sukni vypráví Václav Čtvrtek příběh o osudu ševcovského tovaryše Kuby z Jičína a jeho bitvy s nafoukaným správcem jičínského zámku Kolomajznou. Jak už to tak v pohádkách bývá, musí Kuba se Stázinou překonat nástrahy a nebezpečí, aby nakonec jejich láska vyhrála. Kubovi přitom pomáhají vodníci Čepeček, Česílko, Kebule a víla Andulka.

Vodníci

Vodník Česílko je nejznámější jičínský vodník a to díky autorovi Václavu Čtvrtkovi, který zasadil příběhy tohoto zeleného mužíčka do jednoho rybníčku v lukách pod Jičínem. Nebydlí tam sám, společnost mu dělá velký kapr Osmikiláč. Nesmíme však opomenout ani další vodníky z dílny Václava Čtvrtka, těmi jsou Čepeček a Kebule. A kde by se vodníci mohli v Jičíně skrývat? Třeba v rybníku Kníže, Šibeňák nebo Hádek. Udělejte si kolem nich procházku a třeba nějakého vodníka uvidíte osobně.

Cesty formana Šejtročka

Jak se ze Šejtročka stal forman? Prostého chalupníka oslovil jičínský starosta s prosbou o posunutí svého domu o tři kroky před domy ostatních. Šejtroček se zdráhal, ale i přesto se o to pokusil. Využil toho, že pomohl vodníkovi, který mu na pomoc přičaroval sumce a společnými silami úkol splnili. Šejtroček se stal formanem, vzal si za ženu studánkovou vílu a na svých cestách zažil spoustu dobrodružství.

Václav Čtvrtek

Václav Čtvrtek, vlastním jménem Cafourek, se do Jičína dostal v době 1. světové války, kdy se spolu s rodiči přestěhoval z Prahy k dědečkovi do Jičína. Od roku 1960 se plně věnoval literární činnosti, kdy psal hlavně pohádkové příběhy, jejichž děj umísťoval často na Jičínsko. Největší ohlasy získaly jeho pohádkové knihy, které byly adaptovány pro televizi večerníčky. Ve spolupráci s Československou televizí vznikly animované seriály O loupežníku Rumcajsovi, O loupežnickém synku Cipískovi, Pohádky z mechu a kapradí, O makové panence a motýlu Emanuelovi, Říkání o víle Amálce.