Svátek patronky města - Duchovní kultura barokního Jičína
Spolek Zefyrin, Římskokatolická farnost - arciděkanství Jičín a Valdštejnovo muzeum a mincovna si vás dovolují pozvat na 2. ročník oslav svátku města.
Letošní 2. ročník oslav tak začne v pátek 21. 6. v podvečer již tradičním vyjmutím barokního relikviáře s ostatky patronky města sv. Sekundiny z podstavce oltáře sv. Františka Xaverského. Jedna z nejvzácnějších movitých památek našeho města bude opět po roce vystavena až do nedělního večera v čele chrámové lodi kostela sv. Ignáce, kde si ji mohou zájemci prohlédnout a vyfotografovat. V sobotu zrána bude dokončena květinová výzdoba slavnostním položením dvou tradičních květin, lilií a růží, jež od 17. století doprovázejí patronku Jičína ve výtvarném umění jako symbolické vyjádření jejího statutu virgo et martyr.
Hlavní část oslav začne v sobotu 22.6. v 9:30 hod. ve Valdštejnově muzeu a mincovně, kde budou nejdříve slavnostně zpřístupněny nové muzejní prostory tzv. valdštejnské galerie, ve kterých bude vzápětí prezentován nález oltářního sepulchra ze zaniklého barokního oltáře sv. Sekundiny, objeveného v jičínském kostele sv. Ignáce v listopadu 2011. Akce bude vůbec první veřejnou prezentací tohoto nálezu po jeho objevení a odborné konzervaci a bude trvat pouze do 12:00 hod.
Večerní oslavy se potom přesunou do kostela sv. Ignáce, kde v 19:00 hod. začne přednáška nazvaná Svatí z katakomb aneb co všechno (ne)víme o patronce města Jičína. V přednášce bude blíže představen pozoruhodný fenomén vyjímání kosterních ostatků z raně křesťanských katakomb v Římě v průběhu 17. a 18. století, kdy byly tisíce tzv. svatých těl rozváženy po tehdejší Evropě, kde získávaly novou identitu a coby Svatí z katakomb byli ctěni jako mučedníci a v některých případech, jako je Jičín, též vyvoleni jako ochránci měst. Po skončení přednášky bude v duchu tradice rozdána nová tematická velkoformátová pohlednice, která je součástí „poutní“ řady a která nebude nikde v prodeji.
Vstup na všechny akce je zdarma
Informace
Kostel sv. Ignáce z Loyoly a Valdštejnovo muzeum a mincovna